There are 15 students. 5 of them are boys and 10 of them are girls. If 5 students are chosen, what is the probability that there are at least 2 boys?

Answer 1

Reqd. Prob.#=P(A)=567/1001#.

let #A# be the event that, in the selection of #5# students, at least #2# Boys are there.
Then, this event #A# can happen in the following #4# mutually exclusive cases :=

Case (1) :

Exactly #2# Boys out of #5# and #3# Girls ( =5students - 2 boys) out of #10# are selected. This can be done in #(""_5C_2)(""_10C_3)=(5*4)/(1*2)*(10*9*8)/(1*2*3)=1200# ways.

Case (2) :=

Exactly #3B# out of #5B# & #2G# out of #10G#. No. of ways#=(""_5C_3)(""_10C_2)=10*45=450#.

Case (3) :=

Exactly #4B# & #1G#, no. of ways#=(""_5C_4)(""_10C_1)=50#.

Case (4) :=

Exactly #5B# & #0G# (no G), no. of ways#=(""_5C_5)(""_10C_0)=1#.
Therefore, total no. of outcomes favourable to the occurrence of the event #A=1200+450+50+1=1701#.
Finally, #5# students out of #15# can be selected in #""_15C_5=(15*14*13*12*11)/(1*2*3*4*5)=3003# ways., which is the total no. of outcomes.
Hence, the Reqd. Prob.#=P(A)=1701/3003=567/1001#.

Enjoy Maths.!

Sign up to view the whole answer

By signing up, you agree to our Terms of Service and Privacy Policy

Sign up with email
Answer 2

Probability of at least 2 boys = P[(2 boys & 3 girls) + (3 boys & 2 girls) + (4 boys & 1 girl) + (5 boys & 0 girl)]#=0.5663#

#p_(2 boys &3 girls) = (C(5,2)xx(C(10,3)))/((C(15,5))# #=(10xx120)/3003=1200/3003=0.3996#
#p_(3 boys &2 girls) = (C(5,3)xx(C(10,2)))/((C(15,5))# #=(10xx45)/3003=450/3003=0.1498#
#p_(4 boys &1 girl) = (C(5,4)xx(C(10,1)))/((C(15,5))# #=(5xx10)/3003=50/3003=0.0166#
#p_(5 boys &0 girl) = (C(5,5)xx(C(10,0)))/((C(15,5))# #=(1xx1)/3003=1/3003=0.0003#

Probability of at least 2 boys = P[(2 boys & 3 girls) + (3 boys & 2 girls) + (4 boys & 1 girl) + (5 boys & 0 girl)]

#=0.3996 + 0.1498+0.0166+0.0003=0.5663#
Sign up to view the whole answer

By signing up, you agree to our Terms of Service and Privacy Policy

Sign up with email
Answer 3

To find the probability that there are at least 2 boys when 5 students are chosen from a group of 15 (5 boys and 10 girls), we need to calculate the probability of selecting 2 boys, 3 boys, 4 boys, or 5 boys, and then add these probabilities together.

The total number of ways to choose 5 students out of 15 is given by the combination formula:

[ \binom{15}{5} = \frac{15!}{5!(15-5)!} = 3003 ]

The number of ways to choose exactly 2 boys and 3 girls is:

[ \binom{5}{2} \times \binom{10}{3} = \frac{5!}{2!(5-2)!} \times \frac{10!}{3!(10-3)!} = 10 \times 120 = 1200 ]

Similarly, the number of ways to choose exactly 3 boys and 2 girls is:

[ \binom{5}{3} \times \binom{10}{2} = \frac{5!}{3!(5-3)!} \times \frac{10!}{2!(10-2)!} = 10 \times 45 = 450 ]

The number of ways to choose exactly 4 boys and 1 girl is:

[ \binom{5}{4} \times \binom{10}{1} = \frac{5!}{4!(5-4)!} \times \frac{10!}{1!(10-1)!} = 5 \times 10 = 50 ]

And finally, the number of ways to choose exactly 5 boys is:

[ \binom{5}{5} \times \binom{10}{0} = \frac{5!}{5!(5-5)!} \times \frac{10!}{0!(10-0)!} = 1 \times 1 = 1 ]

Therefore, the total number of favorable outcomes is:

[ 1200 + 450 + 50 + 1 = 1701 ]

So, the probability that there are at least 2 boys when 5 students are chosen is:

[ \frac{1701}{3003} \approx 0.5664 ]

Sign up to view the whole answer

By signing up, you agree to our Terms of Service and Privacy Policy

Sign up with email
Answer from HIX Tutor

When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.

When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.

When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.

When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.

Not the question you need?

Drag image here or click to upload

Or press Ctrl + V to paste
Answer Background
HIX Tutor
Solve ANY homework problem with a smart AI
  • 98% accuracy study help
  • Covers math, physics, chemistry, biology, and more
  • Step-by-step, in-depth guides
  • Readily available 24/7