Omar bought 10 pounds of rice for $6. How many dollars did he pay per pound of rice?

Answer 1

#0.6 $#

we have :

10 pounds of rice #->6$# 1 pound of rice #-> x$#
we need to find #x#
#x/1 = 6/10 -> x = (6xx1)/10 = 3/5 = 0.6#

I hope that was clear

Sign up to view the whole answer

By signing up, you agree to our Terms of Service and Privacy Policy

Sign up with email
Answer 2

Omar paid $0.60 per pound of rice.

Sign up to view the whole answer

By signing up, you agree to our Terms of Service and Privacy Policy

Sign up with email
Answer 3

To find the cost per pound of rice, divide the total cost by the number of pounds purchased.

Cost per pound of rice = Total cost / Number of pounds = 6/10pounds=6 / 10 pounds = 0.60 per pound

Therefore, Omar paid $0.60 per pound of rice.

Sign up to view the whole answer

By signing up, you agree to our Terms of Service and Privacy Policy

Sign up with email
Answer from HIX Tutor

When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.

When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.

When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.

When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.

Not the question you need?

Drag image here or click to upload

Or press Ctrl + V to paste
Answer Background
HIX Tutor
Solve ANY homework problem with a smart AI
  • 98% accuracy study help
  • Covers math, physics, chemistry, biology, and more
  • Step-by-step, in-depth guides
  • Readily available 24/7