How many #1 1/4# pound packages of cashews can be made with #7 1/2# pounds of cashews?
6 packages can be made with
Loo at the explanation for steps.
By signing up, you agree to our Terms of Service and Privacy Policy
To determine how many 1 1/4 pound packages of cashews can be made with 7 1/2 pounds of cashews, divide the total weight of cashews (7 1/2 pounds) by the weight of each package (1 1/4 pounds):
7 1/2 pounds ÷ 1 1/4 pounds/package = 6 packages
Therefore, 6 packages of 1 1/4 pounds each can be made with 7 1/2 pounds of cashews.
By signing up, you agree to our Terms of Service and Privacy Policy
When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.
When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.
When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.
When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.
- A 12 pack of soda is roughly $3.75. What is the cost per can of soda?
- Long lengths of rope need to be cut in the ratio 6:2:1. How long is the longest piece of rope from a 54 m length of rope?
- A tortoise is traveling at a speed of 10 feet per minute. At this rate, how many yards will it travel in 1 hour?
- How do you convert 16.2 ft to m?
- How do I convert 56 ounces to tons?
- 98% accuracy study help
- Covers math, physics, chemistry, biology, and more
- Step-by-step, in-depth guides
- Readily available 24/7