How do you find the unit rate of $10.99 for 12 slices of pizza?

Answer 1

The unit price is #$0.92# per slice of pizza.

"Unit price" means the price for 1.

The cost of 12 slices of pizza is #$10.99#

Take the total price of $10.99, and divide it by 12.

#$10.99 div 12 = $0.91583#

Money is usually rounded to 2 decimal places to represent cents.

The unit price is #$0.92# per slice of pizza.
Sign up to view the whole answer

By signing up, you agree to our Terms of Service and Privacy Policy

Sign up with email
Answer 2

To find the unit rate of $10.99 for 12 slices of pizza, divide the total cost by the number of slices:

[ \text{Unit Rate} = \frac{\text{Total Cost}}{\text{Number of Slices}} ]

[ \text{Unit Rate} = \frac{10.99}{12} ]

[ \text{Unit Rate} \approx $0.9158 ]

Therefore, the unit rate of 10.99for12slicesofpizzaisapproximately10.99 for 12 slices of pizza is approximately 0.92 per slice.

Sign up to view the whole answer

By signing up, you agree to our Terms of Service and Privacy Policy

Sign up with email
Answer from HIX Tutor

When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.

When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.

When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.

When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.

Not the question you need?

Drag image here or click to upload

Or press Ctrl + V to paste
Answer Background
HIX Tutor
Solve ANY homework problem with a smart AI
  • 98% accuracy study help
  • Covers math, physics, chemistry, biology, and more
  • Step-by-step, in-depth guides
  • Readily available 24/7