How do you convert 4,200 decigrams to grams?
g stands for grams and dg for decigrams.
Hope this helps :)
By signing up, you agree to our Terms of Service and Privacy Policy
To convert decigrams to grams, you use the conversion factor that 1 decigram (dg) is equal to 0.1 grams (g).
So, to convert 4,200 decigrams to grams, you multiply 4,200 by the conversion factor:
4,200 decigrams * 0.1 grams/decigram = 420 grams.
Therefore, 4,200 decigrams is equal to 420 grams.
By signing up, you agree to our Terms of Service and Privacy Policy
When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.
When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.
When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.
When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.
- The cost of 6 identical chairs, 5 identical lamps and 1 table is $505. The cost of 2 such chairs and 1 table is $228, while 1 chair and 1 lamp cost $63. What is the total cost of 1 chair and 1 table? What is the total cost of 1 table, 1 lamp and 1 chair?
- How do you express as a unit rate: 2400 miles in 48 hours?
- How do you convert 5 meters to centimeters?
- To make pancakes, 2 cups of batter r used to make 5 pancakes, 6 cups of batter r used to make 15 pancakes, & 8 cups of batter r used to make 20 pancakes. PART 1 [Part 2 below]?
- Mrs. Shapiro bought 24 cans of beans for $36.60. Each can contains 20 ounces of beans. What is the unit price of beans per pound?

- 98% accuracy study help
- Covers math, physics, chemistry, biology, and more
- Step-by-step, in-depth guides
- Readily available 24/7