Eight pens cost $9.20. What is the unit price?

Answer 1

Unit price of pen is #$1.15#

As #8# pens cost #$9.20#
Unit price of pen is #$9.20/8=$1.15#
Sign up to view the whole answer

By signing up, you agree to our Terms of Service and Privacy Policy

Sign up with email
Answer 2

In support of Shwetank

The unit price (price of 1) is $1.15

Shwetanks method is the one every one uses ( including me ) once they have got used to this type of question and understand what is going on.

#color(blue)("Demonstrating where the shortcut method comes from")#

Using ratio method

We have 8 pens at a total cost of $9.20

Objective: To find the price of one pen (unit price)

As a ratio we have:#" "("cost")/("count of pens") -> ($9.20)/8#
But we need to change the 8 into 1. We can do this by adopting #8-:8#. However, to maintain proportionality what we do to the bottom of the ratio (for multiply or divide) we also do to the top. So we have:
#" "("cost")/("count of pens") -> ($9.20)/8-=($9.20-:8)/(8-:8) = ($1.15)/1# #" "color(magenta)(uarr)# #color(magenta)(" This is where the shortcut comes from.")#

So the unit price (price of 1) is $1.15

Sign up to view the whole answer

By signing up, you agree to our Terms of Service and Privacy Policy

Sign up with email
Answer 3

The unit price of one pen is $1.15.

Sign up to view the whole answer

By signing up, you agree to our Terms of Service and Privacy Policy

Sign up with email
Answer 4

To find the unit price, divide the total cost by the number of units. In this case, divide $9.20 by 8 pens.

9.20/8pens=9.20 / 8 pens = 1.15 per pen.

So, the unit price of each pen is $1.15.

Sign up to view the whole answer

By signing up, you agree to our Terms of Service and Privacy Policy

Sign up with email
Answer from HIX Tutor

When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.

When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.

When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.

When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.

Not the question you need?

Drag image here or click to upload

Or press Ctrl + V to paste
Answer Background
HIX Tutor
Solve ANY homework problem with a smart AI
  • 98% accuracy study help
  • Covers math, physics, chemistry, biology, and more
  • Step-by-step, in-depth guides
  • Readily available 24/7