Eight pens cost $9.20. What is the unit price?
Unit price of pen is
By signing up, you agree to our Terms of Service and Privacy Policy
In support of Shwetank
The unit price (price of 1) is $1.15
Shwetanks method is the one every one uses ( including me ) once they have got used to this type of question and understand what is going on.
Using ratio method
We have 8 pens at a total cost of $9.20
Objective: To find the price of one pen (unit price)
So the unit price (price of 1) is $1.15
By signing up, you agree to our Terms of Service and Privacy Policy
The unit price of one pen is $1.15.
By signing up, you agree to our Terms of Service and Privacy Policy
To find the unit price, divide the total cost by the number of units. In this case, divide $9.20 by 8 pens.
1.15 per pen.
So, the unit price of each pen is $1.15.
By signing up, you agree to our Terms of Service and Privacy Policy
When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.
When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.
When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.
When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.
- A car travels 1 mile in 75 seconds. At this rate, how many miles will the car travel in 1 hour?
- In a week, 15 hens laid 75 eggs What is the unit rate for eggs per hen?
- There are #24# students in the science class of Mr. Sato. He wants to give #3# magnets to each pair of students. He has already given #9# pairs of students their #3# magnets. How many more magnets does he need?
- What is 18yd converted to feet?
- Kaipo arrives in my class 45 seconds after leaving math class which is 90 meters away. How fast did he travel?
![Answer Background](/cdn/public/images/tutorgpt/ai-tutor/answer-ad-bg.png)
- 98% accuracy study help
- Covers math, physics, chemistry, biology, and more
- Step-by-step, in-depth guides
- Readily available 24/7