Aki bought 3 3/4 pounds of spinach for $6.88. Using the unit rate, how much would 1 1/2 pounds of spinach cost?

Answer 1

#= $2.75# for #1 1/2# pounds of spinach

#($6.88) / 3.75 #
#= 1.8346667 # (unit rate for spinach)
#1.5 * 1.8346667#
#= 2.752 #
#= $2.75# for #1 1/2# pounds of spinach
Sign up to view the whole answer

By signing up, you agree to our Terms of Service and Privacy Policy

Sign up with email
Answer 2

To find the cost of 1 1/2 pounds of spinach using the unit rate, you need to divide the total cost by the total weight of spinach purchased, and then multiply that result by the desired weight of spinach.

First, calculate the unit rate: Unit rate = Total cost / Total weight of spinach Unit rate = $6.88 / 3 3/4 pounds

Now, convert the mixed number to an improper fraction: 3 3/4 = (4 * 3 + 3)/4 = 15/4 pounds

Unit rate = $6.88 / 15/4 pounds

To divide by a fraction, you multiply by its reciprocal: Unit rate = $6.88 * 4/15

Now, calculate the unit rate: Unit rate = $1.83

Finally, find the cost of 1 1/2 pounds of spinach: Cost = Unit rate * Weight Cost = $1.83 * 1 1/2 pounds

Now, convert the mixed number to an improper fraction: 1 1/2 = (2 * 1 + 1)/2 = 3/2 pounds

Cost = 1.833/2poundsCost=1.83 * 3/2 pounds Cost = 2.75

So, 1 1/2 pounds of spinach would cost $2.75.

Sign up to view the whole answer

By signing up, you agree to our Terms of Service and Privacy Policy

Sign up with email
Answer from HIX Tutor

When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.

When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.

When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.

When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.

Not the question you need?

Drag image here or click to upload

Or press Ctrl + V to paste
Answer Background
HIX Tutor
Solve ANY homework problem with a smart AI
  • 98% accuracy study help
  • Covers math, physics, chemistry, biology, and more
  • Step-by-step, in-depth guides
  • Readily available 24/7