Abby can buy an 8-pound bag of dog food for $740 or a 4-pound bag of the same dog food for $5.38. Which is the better buy?
I am not sure about the numbers in particular the prices!...but...
To determine the cost of a unit amount of dog food, we can divide the price by the quantity. Then, we can determine which option is more appealing to Abby.
The prices, in my opinion, are incorrect.
By signing up, you agree to our Terms of Service and Privacy Policy
To determine the better buy, we need to calculate the price per pound for each option.
For the 8-pound bag: Price per pound = Total price / Total pounds Price per pound = $740 / 8 pounds
For the 4-pound bag: Price per pound = Total price / Total pounds Price per pound = $5.38 / 4 pounds
Comparing the two prices per pound will tell us which option is the better buy.
By signing up, you agree to our Terms of Service and Privacy Policy
When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.
When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.
When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.
When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.
- How do you evaluate #b^2-4ac# for a=-1, b=-5, and c=2?
- What is the domain and range of #y= 1 / (x-3) #?
- How much 90 percent vinegar do you have to add to a gallon of 5 percent vinegar to get 20 percent vinegar?
- How do you evaluate #sqrts+absr# given r=-3, s=4, t=-7?
- How do you translate into symbols: 8 minus the quantity of 7 plus q?

- 98% accuracy study help
- Covers math, physics, chemistry, biology, and more
- Step-by-step, in-depth guides
- Readily available 24/7