Abby can buy an 8-pound bag of dog food for $740 or a 4-pound bag of the same dog food for $5.38. Which is the better buy?

Answer 1

I am not sure about the numbers in particular the prices!...but...

To determine the cost of a unit amount of dog food, we can divide the price by the quantity. Then, we can determine which option is more appealing to Abby.

In the first case one pound of dog food will cost: #740/8=$92.5# in the second case the price is quite low....buying two bags, to get #8# pounds of dog food, she will pay #2×5.38=$10.76# !!!

The prices, in my opinion, are incorrect.

Sign up to view the whole answer

By signing up, you agree to our Terms of Service and Privacy Policy

Sign up with email
Answer 2

To determine the better buy, we need to calculate the price per pound for each option.

For the 8-pound bag: Price per pound = Total price / Total pounds Price per pound = $740 / 8 pounds

For the 4-pound bag: Price per pound = Total price / Total pounds Price per pound = $5.38 / 4 pounds

Comparing the two prices per pound will tell us which option is the better buy.

Sign up to view the whole answer

By signing up, you agree to our Terms of Service and Privacy Policy

Sign up with email
Answer from HIX Tutor

When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.

When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.

When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.

When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.

Not the question you need?

Drag image here or click to upload

Or press Ctrl + V to paste
Answer Background
HIX Tutor
Solve ANY homework problem with a smart AI
  • 98% accuracy study help
  • Covers math, physics, chemistry, biology, and more
  • Step-by-step, in-depth guides
  • Readily available 24/7