A group of 8 students purchase 4 pizzas at $5 each, 2 orders of breadsticks at $2 each, and 8 drinks at $1.50 each. How much does each student owe before tax?
Basically it's just an order of operations problem. 8 people buy stuff and they pay equally so you just need to add up what they buy and divide it by 8 (the number of buyers).
Fraction is just another way of saying division.
By signing up, you agree to our Terms of Service and Privacy Policy
Each student owes $9 before tax.
By signing up, you agree to our Terms of Service and Privacy Policy
When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.
When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.
When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.
When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.
- How many liters are in 2540 cm?
- What is the unit rate of $6.00 for 12 oranges?
- How do you determine whether the ratios are equivalent: 3/4 and 6/7?
- The cost of 12 oranges and 7 apples is $5.36. Eight oranges and 5 apples cost $3.68. How do you find the cost of each?
- How many #g# are equal to #345.7 mg#?

- 98% accuracy study help
- Covers math, physics, chemistry, biology, and more
- Step-by-step, in-depth guides
- Readily available 24/7