A case of canned vegetables costs $30.96. There are 24 cans of vegetables in a case. What is the unit price p, per can?

Answer 1

$1.29 per can

Since the cost of total 24 cans is $30.96 hence what cost for 1 can ?

so # 30.96/24=1.29#

Answer is #1.20 per unit can

Sign up to view the whole answer

By signing up, you agree to our Terms of Service and Privacy Policy

Sign up with email
Answer 2

To find the unit price per can, divide the total cost of the case of canned vegetables by the number of cans in the case.

Unit price (p = \frac{\text{Total cost of case}}{\text{Number of cans in the case}})

Given that the total cost of the case is $30.96 and there are 24 cans in the case:

(p = \frac{30.96}{24})

Calculating:

(p = 1.29)

So, the unit price per can of vegetables is $1.29.

Sign up to view the whole answer

By signing up, you agree to our Terms of Service and Privacy Policy

Sign up with email
Answer from HIX Tutor

When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.

When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.

When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.

When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.

Not the question you need?

Drag image here or click to upload

Or press Ctrl + V to paste
Answer Background
HIX Tutor
Solve ANY homework problem with a smart AI
  • 98% accuracy study help
  • Covers math, physics, chemistry, biology, and more
  • Step-by-step, in-depth guides
  • Readily available 24/7