A case of canned vegetables costs $30.96. There are 24 cans of vegetables in a case. What is the unit price p, per can?
$1.29 per can
Since the cost of total 24 cans is $30.96 hence what cost for 1 can ?
Answer is #1.20 per unit can
By signing up, you agree to our Terms of Service and Privacy Policy
To find the unit price per can, divide the total cost of the case of canned vegetables by the number of cans in the case.
Unit price (p = \frac{\text{Total cost of case}}{\text{Number of cans in the case}})
Given that the total cost of the case is $30.96 and there are 24 cans in the case:
(p = \frac{30.96}{24})
Calculating:
(p = 1.29)
So, the unit price per can of vegetables is $1.29.
By signing up, you agree to our Terms of Service and Privacy Policy
When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.
When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.
When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.
When evaluating a one-sided limit, you need to be careful when a quantity is approaching zero since its sign is different depending on which way it is approaching zero from. Let us look at some examples.
- A submarine begins its descent from the surface of the water. It dives 20 meters each minute for several minutes. If the submarine reaches a depth of 360 meters below sea level, how much time did the dive take?
- What is 1.2 kg converted into pounds?
- 1/2 yard is how many feet?
- Your doctor prescribes you to take 400 milligrams of medicine every 8 hours. How many ounces of medicine do you take in a day?
- Three numbers are in the ratio of 3:5:7. If their sum is 840, what are the 3 numbers?

- 98% accuracy study help
- Covers math, physics, chemistry, biology, and more
- Step-by-step, in-depth guides
- Readily available 24/7